Odpowiedź jest jedna : TAK !
Szkolenie psa to nie tylko uczenie go poszczególnych sztuczek czy zachowań.
Szkolenie psa to budowanie więzi między człowiekiem a psem. Budowanie zaufania, uczenie się współpracy, to fajna zabawa, brak nudy, zaspakajanie potrzeb intelektualnych psa.
y
W trakcie nauki pokazujemy psu, że to człowiek jest przewodnikiem; przewodnikiem mądrym i przewidującym, to on wyznacza kierunki, jest godny zaufania, bierze odpowiedzialność za wszelkie działania, a pies może spokojnie podążać za nim. Pies nie musi decydować co robić w chwilach zagrożenia – jego człowiek WIE co robić i w jasny sposób to pokazuje.
y
Wszystkie te rzeczy dzieją się w trakcie szkolenia, dodam – oczywiście szkolenia metodą pozytywnego wzmocnienia! Gdzie nie używa się żadnych środków awersyjnych czyli takich, które sprawiałyby ból naszemu pupilowi. Nie ma to nic wspólnego z wychowaniem bezstresowym! Stres jest obecny w naszym codziennym życiu i w życiu psa również. Szkolenie to dobra zabawa dla psa i dla jego człowieka, jest przyjemnością, uczy wzajemnego szacunku oraz empatii. Bo pies to nie maszyna bez rozumu i uczuć jak rozumował świat kartezjański i nie pluszowa zabawka jak w naszych czasach niektórzy uważają. Pies to istota żywa, społeczna, która 14 tysięcy lat temu zaczęła zbliżać się do człowieka i wybrała go, aby żyć blisko niego. To istota rozumna, inteligentna i wrażliwa, która ma swoje emocje i swoje potrzeby. Istota, która kocha bez granic i za nic. Istota, która polega w 100 % na swoim człowieku.
y
Pies potrzebuje wskazówek od człowieka jakie są oczekiwania względem niego, wskazówek jak ma się poruszać w trudnym , ludzkim świecie. Z punktu widzenia psa świat człowieka jest niezwykle skomplikowany. Aby być niekłopotliwym towarzyszem ludzkiego życia musi się wiele nauczyć. I psy chetnie się tego uczą, jeśli w odpowiedni sposób komunikujemy się z nim. Również człowiek musi się nauczyć co „mówi” do niego jego pupil, poznać jego mowę ciała, poznać jego potrzeby i zaspakajać je . Wtedy pies jest psem szczęśliwym.
–
I to wszystko się dzieje podczas sesji szkoleniowych. Dlatego bardzo zachęcam opiekunów psów, aby bawili się w szkolenie i uczyli swoje psiaki, aby uczyli się wspólnie swoich światów.
–
Danuta Grabowska, psia-psiółka
–
ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi, kopiowanie i upublicznianie bez zgody autorki zabronione
y